Akademie 2017 – Svět, jak jej neznáme

V pondělí 18. prosince studenti a studentky českotřebovského gymnázia jako každoročně vstoupili na jeviště pod světla reflektorů Kulturního centra v tradičním studentském představení Akademie. V letošním roce nám dvanáct tříd ukázalo svět, jak jej neznáme, a to hned třikrát. Odpolední a večerní představení byla totiž přístupná veřejnosti, zatímco dopoledne hráli studenti sami pro sebe. Za to byli hodnoceni dvěma porotami – studentskou a profesorskou.
Programem nás provázelo studentské duo moderátorů – Lucie Rybková a Tonda Hevera. Zahájila ho kapela 375 m. n. m. Poté nám prima ukázala, jaké to bylo bez vymožeností současného světa ve scénce Svět babičky Aničky. V představení sekundy s názvem Čtyři rodiny jsme se vydali na cestu po světě, při níž jsme viděli, jak si žijí rodiny ve světě daleko od toho našeho. 1.C si pohrála se světem pohádek a předvedla nám scénku o Modrém Karkulákovi. Kvinta omylem vyhodila umění do koše a snažila se jej najít v představení Zachraňte umění. Vystoupení Odchýlení od normálu studentů maturitního ročníku 4.C předvedlo svět prohozených genderových rolí a také životní příběh vlka básníka. Septima dala naději věcem, které jsme ztratili, v jejich Světě ztracených věcí.
Po krátké přestávce tercie ukázala pohled do našeho svědomí s názvem Já a mé druhé já. Ve vystoupení kvarty Naši drazí učitelé figurovali členové profesorského sboru gymnázia a vypravěčem byl pan školník. Do romantického života studenta za velkou louží nahlédla 3.C ve scénce Americká škola. Představení 2.C Já jsem ty a ty jsi já nám ukázalo svět prohozeného chování mužů a žen. A hádat, kdo byl vrahem, jsme mohli ve Vraždě plné náhod v podání sexty. Jako poslední studenti oktávy opustili svět komedie a ve svém představení Věci se dějou nám předvedli absurdní drama.
Studentská porota udělila první místo vystoupení kvarty Naši drazí učitelé. Profesorskou porotu nejvíce zaujala septima a jejich Svět ztracených věcí.
Každé představení bylo odměněno zaslouženým potleskem a třídy, které se umístily na prvních třech příčkách, obdržely jako sladkou odměnu dort.
 
Michal Peňáz (upraveno)