Itálie 2022

V předposledním říjnovém týdnu mělo několik studentů možnost vycestovat do Itálie v rámci výměnného programu Gymnázia Česká Třebová se školou Liceo A. Banfi Vimercate.

Naše výprava započala 17. října v brzkých ranních hodinách cestou na letiště a v poledne už jsme se setkali s našimi italskými partnery. Už první den jsme měli možnost poznat, v jakém prostředí Italové studují a jak jejich vyučování probíhá.

V úterý dopoledne jsme se zúčastnili workshopu na téma diversity (rozdílnost), kde jsme měli za úkol společně se třídou vypracovat rozsáhlý projekt na toto téma. Odpoledne jsme vyrazili do Monzy na treasure hunt (cestu za pokladem). Byli jsme rozděleni do malých skupin, ve kterých jsme museli rozluštit veršované hádanky, které nás vždy dovedly k některé z významných památek Monzy. Na večeři jsme všichni společně zamířili do pizzerie, kde jsme ochutnali spousty druhů jak slaných, tak i sladkých pizz!

Ve středu přišel na řadu celodenní výlet do Milána. Miláno je, alespoň pro mě, město překrásné a velkolepé architektury. S průvodcem jsme navštívili Milánský dóm, obchodní galerii Viktora Emanuele II., hrad Sforzesco, ale také galerii umění.

Další den jsme pokračovali v projektu diversity a odpoledne jsme mohli strávit podle vlastního uvážení s rodinami nebo kamarády. Například já jsem s pár kamarády vyrazila užít si odpoledne do parku v Monze a prohlédnout si závodní okruh. Ovšem večer jsme si všichni společně zahráli bowling.

V pátek dopoledne nás čekalo vyhodnocení workshopu a treasure huntu a závěrečný ceremoniál s předáváním cen. V rámci obou aktivit jsme soutěžili jak proti sobě, tak proti výměnným studentům z Polska, Slovinska a Španělska. Poté jsme opět měli volné odpoledne.

Poslední den jsme společně s polskými studenty vyrazili do historické části Bergama. Odpoledne jsme se rozloučili s rodinami a studenty z Itálie. A poté jsme vyrazili na cestu zpět domů do Česka.

Tento pobyt nám umožnil zlepšit si jazykové dovednosti, ochutnat nefalšovanou italskou gastronomii, poznat novou kulturu, ale také nám ukázal realitu každodenního života teenagerů v Itálii.

Myslím si, že jsme si pobyt všichni moc užili, a už se těšíme, až našim italským partnerům ukážeme Českou republiku.

Aneta Vacková, 6.A