Italští studenti na gymnáziu

Ve dnech 19. až 26. dubna se uskutečnila druhá část výměnného pobytu mezi studenty gymnázia a italskými protějšky z Licea Banfi z města Vimercate, které leží poblíž partnerského města Agrate Brianza. Ve středu 19. se studenti vypravili autobusem z České Třebové na pražské letiště, aby si vyzvedli své dlouho očekávané Italy.

Zdlouhavou cestu a sychravé počasí vykompenzovala radost z opětovného setkání. Úsměvy ani objetími nikdo nešetřil, když se k nám plnou rychlostí s kufry za zády přiřítili Italové. S potěšením můžeme říct, že chladné počasí v České republice nikdo nepodcenil, takže ztráty na životech zůstaly nulové. Bylo úžasné sledovat výrazy ve tvářích Italů, když spatřili sníh, pomalu padající z nebe.

Nejprve jsme se společně vydali přes Pražský hrad na italskou ambasádu, kde nás přivítal náměstek velvyslance Federico Bernardi, který nás následně provedl po celé ambasádě. Poté jsme se všichni odebrali zpět do České Třebové, kde si nás převzaly naše rodiny. Z našich maminek se mezitím staly šéfkuchařky. Spousta z nás (nebo alespoň já) jsme si připadali jako otesánci, když jsme se cpali skvělým jídlem, zatímco naše protějšky požívaly chody ve velmi malém množství.

Ve čtvrtek čekala Italy přednáška o naší škole, po které se s panem ředitelem Josefem Menšíkem odebrali na radnici. Zde byli v obřadní síni vřele přijati místostarostkou Jaromírou Žáčkovou. Poté následovala prohlídka městského muzea. Ve večerních hodinách jsme se všichni sešli ve Vavřínových lázních, kde jsme se sbližovali a dozvídali se o sobě spoustu věcí.

V pátek jsme si vyzkoušeli, jaké to je být se svým partnerem v hodině, a zjistili jsme rozdíly i podobnosti při výuce v obou státech. Italové se později vydali pod vedením dvou studentek na prohlídku Litomyšle.

V sobotních ranních hodinách jsme vyrazili vlakem do Prahy. Počasí nám zrovna nepřálo, déšť a vítr nám obracely deštníky a zábly nás prsty, které se občas marně snažily deštníky zkrotit. Přesto jsme společně prošli nejkrásnější místa, která hlavní město poskytuje – Václavské náměstí, Kampu, Karlův most, Staroměstské náměstí. Zde jsme ochutnali české i nečeské tradiční pokrmy a vyrazili jsme domů.

V neděli jsme podnikli výlet do Brna, navštívili jsme Jump Park a nákupní centra.

Na začátku druhého týdne jsme vyměnili městský ruch a přeplněné ulice za klid Adršpašsko-teplických skal. Počasí bylo poprvé za celý týden slunečné, takže jsme si výlet všichni užili bez zmrzlých prstů. A vyjížďka na lodi s velmi vtipným komentářem byla příjemným zpestřením. Do přírody jsme se vydali i v úterý, tentokráte na typicky české opékání špekáčků. Večer jsme se sešli v Národním domě, kde jsme si všichni zahráli bowling, najedli se a po promítání fotografií jsme se odebrali každý vlastní cestou.

Slzy nechyběly ani tentokrát, když naši přátelé z jihu nastupovali do autobusu a zanechali nám zde jen vzpomínky… Spoustu skvělých a nezapomenutelných vzpomínek! Tímto bych chtěl poděkovat všem, kdo se na pobytu podíleli a dělali ho tím lepší. Doufám, že se všichni znovu sejdeme.

Dominik Paukert, 6.A