Kvartáni gymnázia na online konferenci Globe

Mezinárodní online konference GLOBE se konala 8. prosince 2021. Dva kvartáni, Adam Nastoupil a Marek Řehák, prezentovali výsledky výzkumů celé třídy kvarty A. Výzkum se týkal podzimních změn v listech stromů. Na konferenci představilo své výzkumy v oblasti životního prostředí osmnáct týmů z České republiky a ze Slovenska.

Mezi účastníky konference byl i tým z naší partnerské školy ve Svitu – ze Stredné odborné polytechnické školy J. A. Baťu ze Svitu. Tým měl zajímavý projekt, který se zabýval izolací silic a znečištěním v kůře různých druhů stromů.

Mezinárodní program GLOBE se zabývá problematikou životního prostředí v různých částech světa. Českotřebovské gymnázium v projektu pracuje již řadu let. Letos se studenti kvarty zaměřili na sledování podzimních fenologických jevů stromů v rámci Evropské fenologické kampaně GLOBE. Sledovali změnu zbarvení listí a rychlost opadu listí v Parku československých legií blízko gymnázia. Studenti ve dvojicích každý týden od října do prosince zaznamenávali u jednotlivých stromů intenzitu opadu listí a podle barevné škály určovali složení barviv v listech. To pak ověřovali v chemické laboratoři pomocí chromatografie. Pomocí mobilní aplikace GrowApp připravili časosběrná videa. Určovali také druhy stromů a vypočítávali jejich výšku a stáří. Pomocí škály GLOBE a také pomocí fotografií a analýzy RGB určovali barvu listů. Svoje měření prováděli v rámci předmětu Chemicko-biologická praktika a zpracování dat využívají v předmětu Informatika. Navázali spolupráci se španělskou školou a využili angličtinu.

Prezentující studenti kvarty získali po své prezentaci pochvalu a cenná doporučení od odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu a také volný vstup, tedy přihlášku na celostátní akci GLOBE Games, které se bude konat v květnu ve Zbirohu.

Hana Grundová