Letní škola FYBICH

Tisková informace
 

Studenti naplno vstřebávali vědu díky Letní škole FYBICH

Alt: Dnešní vědu je nutné vrchovatě přibližovat mladým, padlo na Letní škole
 
(ÚSTÍ NAD ORLICÍ | NEKOŘ 19. 7. 2021) - Ve třetím červencovém týdnu zavítalo do podhůří Orlických hor 43 studentů z České republiky, kteří se intenzivně zajímají o přírodní vědy. V obci Nekoř se uskutečnil jubilejní 10. ročník akce nazvané Letní škola FYBICH (pod zkratkou se skrývá: fyzika, biologie a chemie). Letní tábor byl určen žákům středních škol, kteří chtějí mít více vědomostí, než jim nabídne klasická školní docházka. Týden s vědou mnohým slouží jako přípravný kurz na vysokou školu. Celou akci pro mladé lidi organizovala farmaceutická společnost Contipro z Dolní Dobrouče.
Jedním z témat byla například regenerativní medicína. „Studentům jsem přinesla hlavně poznatky z praxe. Společně jsme zjišťovali, jaké jsou přísliby regenerativní medicíny, s ohledem na mediální realitu a následnou skutečnost. Potenciál regenerativní medicíny je obrovský, protože se snaží poskytnout odpovědi na otázky, které současná medicína nezná. Lidé například potřebují pomoci s hojením různých typů ran,“ přiblížila výzkumná pracovnice ze společnosti Contipro Ivana Ščigalková. „Důležitým aspektem je také stárnutí populace, která bude mít své nároky na udržení kvality života.“
 
FYBICH přináší vědecký program pro mladé
Každý den měli studenti přibližně šest tematických přednášek a workshopů. Mezi nimi následovaly pohybové aktivity, aby se mladí lidé chvíli rozptýlili a uvolnili. „Na FYBICH jezdím tradičně. Láká mě, že se tady dozvím mnoho nových informací. Mám rád odbornější přednášky, které se věnují konkrétním věcem více do hloubky. Nejvíce mě zaujaly analýzy různých organických sloučenin a struktur. Workshopy mi určitě pomůžou s rozhodnutím výběru vysoké školy,“ prozradil student pardubické chemické školy Daniel Nový.
Po výkladu na téma Únava materiálu sdělil pracovník Akademie věd Jan Klusák: „Domnívám se, že dnešní vědu je nutné vrchovatě přibližovat mladým. Ti mají dostupnější prameny k získání vědomostí, a to právě díky internetu. Je to dobrý informační kanál, ale člověk se musí mít na pozoru před zavádějícími informacemi. Mladým lidem přeju, aby je bádání bavilo a neztratili nikdy vůli k porozumění světu.“
 
Mladí se nestydí zeptat
Vědci z různých oborů souhrnně kvitovali zvídavost studentů. Bavily je jejich záludné otázky. Sem tam museli vyučující přiznat, že ne na vše znají odpověď, protože mladí lidé ze středních škol šli mnohdy opravdu do hloubky a měli velmi kvalitní sumu vědomostí.
Studenti v závěru dostávají absolventský certifikát. „Někteří sem jezdí už tradičně. Máme tady mladé lidi, kteří přijeli počtvrté. Mladí vědci se účastní i vzdělávacích seminářů, které po celý rok připravujeme. Velice nás těší, když se podaří navázat partnerství studentů s naší společností v rámci jejich univerzitních aktivit. Můžeme jim poskytnou podmínky pro psaní závěrečných vysokoškolských prací,“ zakončila manažerka vzdělávacích programů ze společnosti Contipro Eva Myšáková.
 
 
Pro další informace se obraťte na specialistu marketingu společnosti Contipro Jana Odstrčila (jan.odstrcil@contipro.com | 778 967 900)
 
Česká biotechnologická společnost Contipro a.s. už více než 30 let uskutečňuje vizi zdravějšího světa. Přináší biotechnologické inovace, jejichž základem je přirozená regenerativní látka kyselina hyaluronová. Díky vlastnímu výzkumu a vývoji a důrazu na moderní technologie Contipro každý rok přináší na trh inovativní produkty pro farmacii, medicínu a kosmetiku. Společnost se sídlem v Dolní Dobrouči se zařadila mezi světové lídry ve výrobě a výzkumu kyseliny hyaluronové a svoje produkty dodává do 70 států po celém světě.
 Více informací najdete na stránkách www.contipro.cz
 
Přednášky prostřednictvím akce FYBICH začaly už v roce 2011. Mezi absolventy jsou nyní stovky studentů. Akce se neúčastní pouze studenti z regionu, ale i středoškoláci z celé České republiky. Cílem letního soustředění je rozšiřovat vědecké obzory mladým lidem, kteří se zajímají o fyziku, biologii nech chemii. 
 
Více informací najdete na stránkách www.contipro.cz/vzdelavani/fybich