Norsko 2017

Ve dnech 12. až 23. září se 40 studentů gymnázia, včetně mě, v doprovodu čtyř učitelů, hejtmana Pardubického kraje a jeho kamaráda vydalo autobusem do Norska na výměnný pobyt.
Cesta trvala skoro dva dny. V úterý jsme za horlivého mávání nás i našich příbuzných vyjeli v osm hodin ráno od školy a večer dorazili do německého přístavu v Rostocku. Trajekt nás v noci převezl přes moře a před námi zbývalo už pouze Švédsko a kousek Norska. Dočkali jsme se a v pět hodin už vystupovali v Prestfossu. Tam nás vřele přivítaly naše hostitelské rodiny a odvezly do našich dočasných domovů.
Ve čtvrtek jsme vyspalí a čerství šli do školy, kde si pro nás norští studenti připravili nejrůznější hry a sporty. Vyzkoušet jsme si tak mohli třeba pétanque, aerobik, střelbu z pušek nebo pro mnoho z nás novou a neznámou hru Kubb.
Další den jsme navštívili námořní muzeum na ostrově Bygd?y, potom operu a centrum v Oslu, kde jsme dostali rozchod k nakoupení suvenýrů, a nakonec skokanský můstek a biatlonovou dráhu v Holmenkollenu.
V sobotu byl individuální program v hostitelských rodinách, takže co budeme dělat, vymýšleli Norové. Někteří se šli podívat na autozávody, jiní jeli nakupovat do Drammenu a večer jsme se skoro všichni byli podívat na horor To.
V neděli jsme se se svými norskými rodinami na pár dní rozloučili a odjeli do kempu v Rjukanu. Cestou nás čekala zastávka u roubeného kostela a také výjezd lanovkou na horu Gaustatoppen, vysokou 1883 metrů. Zpět jsme sestoupili pěšky.
Další den jsme přejeli do kempu v Sundalu a nezapomněli navštívit vodopád a městečko Odda. Pak už jsme se psychicky připravovali na pěší túru, která nás měla čekat v úterý. To jsme šli k ledovci Folgefonna a cestou se rozdělili na tři skupinky. První skupina si pouze obešla jezero, druhá vyšla pod ledovec a třetí, to byli ti nejzdatnější a nejodvážnější, došla skoro až k němu.
Ve středu jsme se vrátili do Prestfossu a poslední den, tedy ve čtvrtek, jsme navštívili místní muzeum, kde jsme si mohli prohlédnout starodávné norské domy, kroje a hudební nástroje. A pak nás ještě čekaly bývalé kobaltové doly.
V pátek jsme se plni zážitků vydali do České Třebové. Přivítali jsme se s rodiči a sourozenci a šli domů načerpat nové síly po náročném, ale nádherném zájezdu do Norska.
 
Jana Hudecová, 4.A