Poznávací zájezd – Rusko 2018

Ve dnech 29. srpna až 8. září 2018 se skupina studentů z našeho gymnázia zúčastnila poznávacího zájezdu do Petrohradu. 
Naše trasa vedla přes Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Cestou do Petrohradu jsme navštívili Horu křížů, lázně v Jurmale a prošli jsme si hlavní město Lotyšska Rigu. Zde jsme si všichni splnili pár přání díky několika místům, ke kterým se vždy vázala nějaká legenda. Protože cesta byla dlouhá, již zmíněná místa jsme rádi využili i k odpočinku. 
Do Petrohradu jsme přijeli až večer, takže jsme viděli, jak úchvatně vypadá toto město, když zajde slunce. V Petrohradu nás provázela ruská průvodkyně Lena, která nám ukázala mnohé krásy Petrohradu. Viděli jsme památný Piskarjovský hřbitov věnovaný obětem blokády Leningradu. Dále jsme navštívili Petropavlovskou pevnost, muzeum Ermitáž a v Carském Selu jsme obdivovali repliku slavné Jantarové komnaty. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na nádherný chrám sv. Izáka. Městu Petrohrad se jinak přezdívá Benátky severu, protože se rozkládá na více než čtyřiceti ostrovech, které jsou spojeny různými mosty a můstky. I proto jsme věnovali jeden večer noční projížďce městem a na vlastní oči viděli zvláštnost tohoto města, kterou je právě noční otvírání mostů. Viděli jsme také křižník Aurora i slavnou sochu Měděného jezdce a další krásná místa a památky tohoto města. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Petrodvorci, kde jsme si prošli rozlehlé zahrady s překrásnými vodními fontánami. V Pskově jsme si prošli ještě Pskovský kreml. V Litvě jsme pak ještě navštívili hlavní město Vilnius a vodní hrad Trakai.
Podle mého názoru si všichni účastníci zájezd užili, odvezli si mnoho krásných zážitků a vzpomínek, procvičili si ruštinu a poznali východní kulturu. Velké poděkování patří cestovní kanceláři pana Radomíra Bílého J.R.Tour, a to jak za krásný a zajímavý program, tak za pohodovou atmosféru během naší exkurze.
 
Radim Kohoutek, 4.C