Studenti se předvedli na prknech, co znamenají svět

V pátek 16. prosince, jak už asi tušíte, studenti gymnázia nešli do školy jako obvykle. Místo toho zamířili do kulturního centra. A co tam? Nebudu vás déle napínat. Koná se všemi oblíbená Akademie.
Akademie jakožto akce vznikla po roce 1989. Poprvé se konala v roce 1990, letos jsme tedy mohli zhlédnout již 26. ročník. Akademie je divadelní představení, na které si každá jednotlivá třída připraví svoji vlastní scénku. Letošní téma bylo „Pokrok nezastavíš“. Poměrně trefné, nemyslíte?
A aby to bylo zajímavé, výstupy hodnotí porota. Tedy vlastně dvě, studentská a učitelská. Každá následně vybírá tři nejlepší scénky, dále udílí cenu za nejlepší chlapecký a dívčí herecký výkon a v neposlední řadě ohodnotí nejlepší kostým.
V devět hodin se na pódiu objevili moderátoři Štěpán Jiroušek a Lucie Rybková a představení může konečně začít. Na škole je dvanáct tříd, to jednoduše dává celkem dvanáct vystoupení, na která se můžeme těšit. Častým motivem na scéně je většinou nějaký pokrok a sledování vývoje, ke ztvárnění tématu se však daly využít i pohádky nebo filmy. Absolutním překvapením bylo vystoupení kvinty. Jejich trochu katastrofická vize společnosti a školního systému nenechala nikoho chladným.
Studenti předváděli slušné herecké výkony, ovšem ne každý se může stát vítězem. Ohledně umístění tříd se poroty překvapivě shodly: třetí místo obsadila tercie, druhé již zmíněná kvinta a první oktáva se „Zpravodajstvím 2066“. Ohledně nejlepšího herce platí to samé, vyhrál Dominik Paukert. Ceny za nejlepší dívčí herecké výkony si odnesly Hana Boštíková z primy a Xenie Bobryševa z 1.C. Filip Sejkora ze sexty a Hana Boštíková z primy získali cenu za nejlepší kostýmy.
Po vyhlášení jsme se rozešli a většina z nás zamířila do jídelny, kde nás čekal lahodný smažený sýr. Tím ovšem pro nás den ještě nekončí. Koná se odpolední a večerní představení pro veřejnost. Ačkoliv je to náročné, každý se snaží a kvalita představení neklesá. A dle smíchu a potlesku z hlediště každá scénka slaví úspěch.
Letošní Akademii považuji za ještě lepší než tu předchozí. Je vidět, že studenti oplývají spoustou zajímavých nápadů a mají zájem o divadlo. Za mě byla jedinečná, jelikož pro mě jako maturanta to byla poslední Akademie, kde jsem si zahrál. Přesto se těším na další, kde budu již jen jako divák. Přeji tedy, aby následující Akademie byla ještě lepší, a v neposlední řadě přeji všem veselé Vánoce strávené v rodinném kruhu.
 
Tomáš Koubek, 8.A