Temné vyhlídky aneb Energetická gramotnost

Víte, kdy v Česku naposledy nastal blackout? Ne? Možná proto, že nic takového dosud nikdy nenastalo. Ale víte, co je příčinou blackoutu, jak často hrozí nebo kdo zajišťuje stabilitu elektrické sítě? To vše nám přijel povědět pan inženýr Patrik Šimůnek.

Zájemci z vyššího gymnázia získali nové poznatky o dodávání elektřiny do domácností, o výkonu a životnosti různých typů elektráren a o jejich výhodách a nevýhodách. Dozvěděli se také například, jak trnitá je cesta ke splněnému snu o práci v Temelíně nebo v Dukovanech. Pan inženýr nám objasnil princip burzy zemního plynu, od čeho se odvíjí ceny energií, proč nastala energetická krize, co vedlo ke krachu Bohemia Energy a proč se bude v příštím roce opět zdražovat.

Přednáška nám ukázala problematiku energetiky z jiného úhlu než z pohledu ekologie a udržitelnosti. Pokud totiž přejdeme na zelenou energii, pouze obnovitelné zdroje k uspokojení našich současných ani budoucích potřeb stačit nebudou.

Teď jen něco k zamyšlení. Na nás mladé je vyvíjen jakýsi zvláštní tlak. Ze všech stran se hrnou různé předpovědi typu: na vaše důchody nezbydou peníze, docházejí nerostné zdroje, přibývá lidí, bude hlad. Modrá obloha se stane pouhou vzpomínkou ukrytou za černými jedovatými mraky a o sněhu, ledovcích, čerstvém vzduchu, některých zvířatech a rostlinách se budou vyprávět pouze legendy. Pokud nepostavíme nové elektrárny, nastane nedostatek energie, a tím se zvýší počet blackoutů. K tomu můžeme přidat neustálé strašení jadernou válkou.

A teď si ještě představte, že řešíte maturitu, řidičák, vysokou školu, přátele, rodinu, sebe… A s vědomím, že nikdo z nás s tím sám nic nezmůže, začíná vše na světě ztrácet smysl. Jediné, co nám teď zbývá, je studium. Když se odhodláme studovat to, v čem vynikáme, tak možná společně, nebo i nezávisle na sobě, nalezneme řešení. Neboť my jsme příští generace prestižních vědců, nositelů Nobelových cen, politiků na správném místě a jejich poradců. My jsme příští učitelé, kteří povedou děti vstříc jejich budoucnosti. Třeba jednou dokážeme přijít na to, jak žít slušný život, aniž bychom ničili planetu i sebe navzájem. Otázka však zní: Stojíme o to jako pohodlní občané vůbec? Dokážeme se změnit?

Děkujeme panu Šimůnkovi za zajímavou přednášku a rozšíření našeho povědomí nejen o energiích.

Lucie Zahálková, 7.A