Zájezd do Petrohradu, Benátek severu

Ve dnech 7. až 17. září se skupinka jedenácti studentů zúčastnila poznávacího zájezdu do Ruska. Naše trasa vedla před Pobaltí, kde jsme navštívili lázeňské středisko Jurmala a hlavní města Riga a Vilnius. Protože cesta do Petrohradu a zpět byla opravdu dlouhá, rádi jsme tato města využili také k přenocování.
Hlavním lákadlem exkurze byl samozřejmě Petrohrad, který leží u ústí řeky Něvy do Finského zálivu. Teprve poté, když toto druhé největší město Ruska vidíte na vlastní oči, pochopíte, proč se mu říká Benátky severu. Rozkládá se na více než čtyřiceti ostrovech propojených stovkami mostů a můstků. Noční otevírání mostů je místní zvláštností. I my jsme tak mohli pozorovat, jak se mohutná ramena mostních konstrukcí rozvírají, aby mohly městem proplout mohutné lodě. To vše za zvuků hudby Petra Iljiče Čajkovského, což ještě podtrhlo zvláštní atmosféru tohoto okamžiku.
Malebné říční kanály i úchvatná architektura nás provázely na každém kroku. Navštívili jsme Petropavlovskou pevnost na Zaječím ostrově, muzeum Ermitáž, chrám sv. Izáka, Piskarevský hřbitov – pietní místo obětí blokády Leningradu, viděli jsme sochu Měděného jezdce, křižník Auroru a další krásná místa. V Carském Selu, ležícím nedaleko Petrohradu, jsme měli možnost obdivovat Jekatěrinský palác s proslulou Jantarovou komnatou, v Petrodvorci zase nádherný park s fontánami a na zpáteční cestě pskovský kreml a chrám s pozoruhodným ikonostasem tvořeným sedmi řadami ikon.
Psát o zájezdu by se dalo ještě dlouho. Nejdůležitější je, že jsme si ho všichni užili, prověřili si své znalosti ruštiny a odvezli si odsud spoustu hezkých vzpomínek. Naše poděkování patří cestovní kanceláři Radomíra Bílého J. R. Tour, která zajistila zajímavý program a postarala se o bezproblémový průběh exkurze.
 
Dana Řehořová a Markéta Vejdová (7.A)